Diş macunu ile far temizleme

Diş macunu ile far temizleme

Araç farları bir süre sonra matlaşmaya başlar. Far parlatma teknikleri arasında yer alan diş macunu ile far temizleme yöntemini kullanarak sararmış farların nasıl temizlediğini bugün ele alacağız.

Bildiğiniz üzere çok fazla far temizleme teknikleri var. Diş macunu ile far parlatma yıllar önce yapılan ve halk arasında diş macununun farları çok güzel parlattığı söylentisi halen dolaşmaktadır. Sizler de masraf yapmadan farları temizlemek istiyorsanız ve en azından kendiniz diş macununun farları gerçekten temizleyip temizlemediğini merak ediyorsanız diş macunu ile far temizleme tekniğini denemelisiniz.

Diş macunu ile far camı temizleme yöntemi yerine Kloroform ile far parlatma işlemini de deneyebilirsiniz.

Diş macunu ile far parlatma işe yarıyor mu?

Öncelikle diş macunu sadece solmuş farları bir nebze olsun parlatmak için kullanacaksanız işe yaradığını söylemeliyim. Yalnız, bazı farlar da vernik atması, çok fazla sararmış, kararmış sanki plastiği sökülmüş gibi izleri olan farları diş macunu sürerek temizleyemezsiniz. Bunun için buharlı far temizleme tekniğini kullanmalısınız.

Diş macunu ile far temizleme nasıl yapılır?

Solmuş ve eskisi gibi parlak olmayan araç farlarını diş macunu ile temizlemek için aracınızı ilk önce güneş görmeyen gölgelik bir yere almalısınız. Rüzgâr ve fırtına olmayan bir yerde veya bir günde diş macunu ile far parlatma işlemini uygulamanız çok daha etkili olacaktır.

Ucuz diş macunu satın alın

Piyasa da birbirinden pahalı ve farklı diş macunu çeşitleri vardır. Araç far temizleme için alacağınız diş macununun çok kaliteli ve tanıdık bir marka olmasına gerek yok. Far camı parlatma için alacağınız diş macununu en ucuz çeşitlerinden seçebilirsiniz.

Farları su ile yıkayıp temizleyin

Dişi macununu fara sürmeden önce farı yıkarsanız farın üzerindeki kiri almış olur ve diş macununun da hemen kurumasını engellersiniz.

Diş macununu araç farına sürün

Aldığınız diş macununu tek fara sürün. İki fara aynı anda sürmeyin. İlk önce bir farı bitirdikten sonra diğer fara geçin. Diş macununun yarısını bir fara sürün. Diğer yarısını da diğer fara sürecek şekilde saklayın.

Mikrofiber bez – üstüpü ile farı ovalayın

Diş macunu farın her tarafına yaydıktan sonra yaklaşık 2 dakika bekleyin. Sonrasında eğer bir yerde üstüpü bulduysanız üstüpü ile farı ovalayın. Üstüpü yoksa mikrofiber bez ile farı ovalayarak parlatmaya çalışın. Farın üzerindeki diş macunu kuruduğundan dolayı ovalama işlemini yapamıyorsanız farı hafif ıslatarak diş macununun yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Farın önceki ve sonraki halini resim çekerek karşılaştırın

Diş macunu ile far temizleme işlemi farın ovalanması ile bitirildikten sonra farı su ile yıkayın. Farı dış macunu ile temizlemeden önce farın ilk ve sonraki halini cep telefonu kamerası ile fotoğrafını çekip karşılaştırabilirsiniz. Böylece diş macunu ile far temizleme işe yarıyor mu diye bizzat görmüş olacaksınız.

Diş macunu fara zarar verir mi?

Diş macununu solmuş, matlaşmış ve parlaklığını kaybetmiş olan araç far camlarının parlatılıp temizlenmesinde kullanabilirsiniz. Diş macunu fara zarar vermez. Sadece farın üzerinde ki kiri ve lekeleri alır. Tıpkı dişlerde olduğu gibi, sadece lekeleri alır. Kalıcı bir çözüm üretmeyip asla zarar vermez.

Far temizleme yapmadan önce okuyunuz

ÖNEMLİ: Diş macununu fara sürüp temizlediğiniz de sert süngerler ve benzer sert şeyler ile farı temizlemeyin. Bunun için üstüpü ve yumuşak bez kullanın. Sert cisimler farı çizip zedeleyecektir. Farın zedelenmesi diş macunundan değil silme işlemini uyguladığınız cisimlerden yapar.