Kloroform far parlatma, Kloroform far temizleme kimsayalı nedir

Kloroform far parlatma, Kloroform far temizleme kimsayalı nedir

Son yıllarda araç far parlatma ile ilgili çok önemli gelişmelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Son olarak kloroform ile parlatma diye bir şeyin olduğunu duyduk. Kloroform yeni icat olan bir şey mi? Yoksa araç farlarını çok güzel parlattığı yeni mi keşfedildi? Gerçekten kloroform ile far temizleme ve parlatma işlemi gerçek mi? İşte size duymadığınız ve çok fazla merak edilen kloroform far parlatma ile ilgili ilginç detaylar.

Kloroform far parlatma kimyasalı nedir? 

kloroform

Kloroform; veya bir diğer ismi olan Triklorometan özel bir formül ile üretilen kimsayal bir maddedir. Renksiz (su gibi) ağır kokulu, koklanması halinde sert bir kokusu vardır. Kloroform ile far parlatma işlemi yapılırken mutlaka maske takılması gerekir. Solunması kesinlikle zararlıdır. 
Kloroform denilen kimsayalın ismi halk arasında pleksi yapıştırıcı olarak bilinir. Bu kimyasal birçok amaçla kullanılır. Pleksi olan yüzeylerin yapıştırılması, far içi temizlemedikten sonra farların yapıştırılması ve son zamanlar da araç far camlarının parlatılması için kullanılmaktadır.

Kloroform ile far parlatma nasıl yapılır?

Aslında kloroform far parlatma işlemi yakın zaman da çok fazla popüler olan buharlı far temizleme ile aynı işlemdir. Aynı şekilde ilk önce aracın boyasına zarar gelmesin diye far kenarları kağıt bant ile kapatılır. 3 farklı su zımparası ile araç farı dikkatlki bir şekilde zımparalanır. Far kurutulup kroloform far parlatma makinesi ile araç farı parlatılır.

Aralarındaki tek fark kullanılan kimyalın çeşididir. Buharlı far temizleme için kullanılan kimyasal madde tıpkı klorofom gibi uçucu ve çok ısınmadan uçucu hale gelmesidir. Birçok far temizleme firmaları birbirinden farklı far parlatma ilaçları kullanıyor olsa da bazıları da sadece kloroform kullanarak far parlatma işlemini farlara uygulamaktadır. 

Yani piyasa da kloroform diye dilden dile dolaşan far parlatma uygulaması aslında pleksi yapıştırıcı ile de yapılabilmektedir. Yalnız az önce de dediğimiz gibi. Kloroform sadece bir kere satın alıp ende kendi başına araş farlarını parlatmaya çalışan kişiler için tavsiye dilmektedir. Araç far temizleme firmaları tarafından kullanılmamalıdır. Buna alternatif olarak parlaklığı uzun süre devam eden kloroform far parlatma kimyasalından daha etkili ve aradan geçen yıllar boyunca solmayan far temizleme ilaçları kullanılması gerekmektedir.

Kloroform ile parlatılan far ne kadar süre dayanır?

Pleksi yapıştırıcı ile (kloroform – Triklorometan) far parlatma uygulaması yapılan farların parlaklık sürelerinin kaç ay veya tabir-i caizse kaç gün dayandığını hemen söyleyelim. Türkiye’nin her yerinde araç far temizleme firmaları olsa da İstanbul’da far temizleme yapan yerler çok daha fazladır. Bu gibi profesyonel hizmet veren firmalara gitmeyip evde kloroform far parlatma yapan araç sahiplerinin bilmesi gereken bir nokta var.

Solmuş, sararmış, güneşten kararmış ve görüş açınızı daraltacak kadar kirlenen farların temizleme işlemi firmalar tarafından yapıldığında uzun süre dayanabilir. Yalnız Klorofom far parlatma ile yapılan far temizleme işlemi farlara uygulandıktan yaklaşık 2 ay sonra farlarda solmalar başlamaktadır. Aynı zaman da zımpara işlemi güzel yapılmayan araçlara yapılan klorofom far camı parlatma uygulaması olumsuz sonuç göstermektedir.

Kloroform far temizleme ile ilgili sorularınız varsa YORUM YAZ bölümünden yazabilirsiniz. Uzman personellerimiz tarafından kısa sürede cevaplanacaktır.